27 czerwca 2024 r.podpisane zostały dwie umowy o dofinansowanie projektów pomiędzy Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym,
a Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Umowy obejmują dofinansowanie realizacji 2 projektów:
- Budowa gazociągu Oświęcim – Tworzeń:
przyznane dofinansowanie ok. 213,6 mln PLN,
wartość projektu ogółem ok. 508,8 mln PLN - Budowa gazociągu Rembelszczyzna – Mory:
przyznane dofinansowanie ok. 270,5 mln PLN,
wartość projektu ogółem 470,8 mln PLN
Projekty będą realizowane w ramach działania FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.
Gazociąg Oświęcim – Tworzeń
Gazociąg Oświęcim – Tworzeń zostanie połączony z gazowym korytarzem Północ – Południe na terenie Sławkowa, a w Oświęcimiu z istniejącą siecią przesyłową.
To jeden z odcinków planowanej magistrali przesyłowej „Skoczów – Komorowice – Oświęcim – Tworzeń”. Jego długość to 44 km. Inwestycja ta zapewni stabilność dostaw gazu do odbiorców w województwach małopolskim i śląskim, a w szczególności pozwoli na przyłączenia przedsiębiorstw przemysłowych oraz przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego.
Gazociąg Rembelszczyzna – Mory
Jest to projekt strategiczny dla aglomeracji warszawskiej. Budowa sieci przesyłowej
o długości 28,5 km pozwoli na przesył ponad 2 mld m3 gazu rocznie. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Warszawy i okolic, a dodatkowo zapewniona zostanie możliwość przyłączenia do sieci nowych odbiorców, w szczególności elektrociepłowni i ciepłowni. Wpłynie to istotnie na jakość powietrza, zwłaszcza na terenach okalających Warszawę, gdzie w związku z niską przepustowością sieci źródłem ciepła nadal są węgiel czy olej opałowy.
Program FEnIKS
Celem programu FEnIKS jest w szczególności poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.
W ramach infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej gazu wspierane będą inwestycje związane z budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją sieci. Inwestycje te muszą uwzględniać przygotowanie sieci do wprowadzenia do systemu gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, takich jak np. wodór, biometan, gaz syntezowy.